Första sidan Sök loppis Lägg till loppis I mobilen Äldre nyheter Framtida funktioner Om Dina prenumerationer Kontakt

Populärast just nu (24h) Totalt: 6740
2 km loppis i Aspudden
Stockholm stad
42 visn
Bakluckeloppis Tuna Park
Eskilstuna kommun
30 visn
Bakluckeloppis på Åsa Camping
Kungsbacka kommun
27 visn
Degeberga loppmarknad
Kristianstads kommun
27 visn
Gatuloppis längs Rudbecksgatan
Malmö kommun
22 visn

Senaste inlagda loppisarna 
Bakluckeloppis Tuna Park
var: Gunborg Nymans väg 2, 63222 Eskilstuna i Tuna Park
Eskilstuna kommun
Datum: 2026-9-6
Loppis i Skruvstadparken
var: Skruvstadparken 66491 Grums i Skruvstad
Grums kommun
Datum: 2026-9-19
Gårdsbutik
var: Skölsta byväg 4 75594 i Skölsta/Uppsala
Uppsala kommun
Ring för öppettider: 0735405781

Blogga om Svenskaloppisar.se

(Oktober 2012) Länkar till bloggar Vi har äntligen börjat visa och länka till bloggar som pratar om loppisar på svenskaloppisar.se.
Anledningen är ju såklart att alla loppisar vill ha fler besökare och gärna att de ska göra fynd och berätta för sina vänner och såklart för allmänheten på sin blogg. Bloggare och andra webbsidor vill ju gärna bli lästa och därför är länkar i rätt forum bra för dem. Därför gör vi nu som så att alla som i sitt blogginlägg, länkar till en sida på svenskaloppisar.se får en länk till sitt blogginlägg, på den loppissida de länkar till, samt att de fem senaste visas på svenskaloppisars förstasida.
Förhoppningen är att alla ska tjäna på detta då loppisen får fler som skriver om den och bloggen får fler läsare som vill läsa om loppisfynden, erfarenheterna eller vad inlägget nu kan handla om.

Så hur ska du göra för att ditt blogginlägg ska synas på svenskaloppisar.se? Enkelt (såklart). Följ bara dessa två steg:
1. I ditt blogginlägg se till att du har en länk som länkar till någon sida på svenskaloppisar.se. Var gärna specifik om du pratar om en loppis du varit på länka direkt till den loppissidan.
2. I dagsläget så är det manuell inläggning som gäller, jag kontrollerar twingly.com och Googles blogsearch med jämna mellanrum, men vill du vara riiiktigt säker på att komma med så skicka bara ett mail till mig på med en länk till ditt blogginlägg så lägger jag in den.


Kontakt och nyhetsbrev


Idéer eller problem med sidan? Hör gärna av er med idéer och problem som ni kan ha med sidan. Jag hjälper er gärna, och implementerar bra förslag så fort jag kan, allt för att fler ska hittar loppisar att gå på, och på så sätt göra denna världen lite mindre slösaktig :).

Har ni förslag på funktioner och förbättringar kan ni maila på


Lägg till er på vår maillista så får ni information om nya funktioner och nyheter på siten.
Din emailadress



Vi använder självklart inte din emailadress för några andra ändamål än att informera om nyheter och funktioner på www.svenskaloppisar.se.

Tack och på återseende!

Senaste loppisbloggarna

MinnenasJournal.nu - Vintageguide i Stockholm!
skriver om MEGALOPPIS.
Corren.se - Här är Sveriges längsta loppis
skriver om Sveriges längsta loppis!.
Vintage Spyglass - Färgning av retrovagnens sittdel
skriver om MEGALOPPIS FOTBOLLSHALLEN NOLIA UMEÅ.
Fluffy Pigeon - Yep, the spring has arrived and so has the summer wardrobe!
skriver om MEGALOPPIS.
Annmarina - antika saker

Jag vill synas här.